Підготовка стін під фарбування: головні етапи та порядок робіт

27 лютого 2024

arrow_backназад

На питання про те, як підготувати стіни під фарбування, не існує єдино правильної для кожного випадку відповіді. Однак за будь-яких умов попередня обробка буде тривалим і трудомістким процесом, що вимагає певного рівня навичок. Фарба – це лише фінішний, декоративний елемент, який не перекриє тріщини та сколи. Саме тому проміжним етапам варто приділити якомога більше часу. Демонтувати керамічну плитку, зняти шпалери, видалити стару фарбу та зачистити штукатурку, щоб отримати максимально рівну, гладку та акуратну поверхню. Щоправда, багато дизайнерів рекомендують не приділяти значної уваги гладкості стін, але подібний тренд – справа смаку.

Інструменти для роботи

Як ми уже зазначали, загальноприйнятої відповіді як підготувати стіни під фарбування немає. Варіюється й перелік допоміжних матеріалів та пристроїв для цього. Загалом майстру можуть знадобитися:

  • дриль зі спеціалізованою насадкою для видалення штукатурки;
  • наждачний папір, закріплений на бруску або шліфувальна машинка;
  • пилосос для збирання пилу та дрібного сміття;
  • шпатель та професійний фен для зняття старого пофарбованого шару;
  • пляшка з водою та пульверизатором для здирання шпалер;
  • валики та пензлі для нанесення ґрунтовки;
  • шпателі для нанесення шпаклівки.

Наждачний папір, різноманітні шпателі, валики та пензлі можна придбати на сайті grico.com.ua або ж за адресою: вул. Маланчука Олександра лейтенанта, 40. 

Підготовчі етапи

Залежно від типу стін та покриття, підготовка до фарбування буде відрізнятися. Але в усіх випадках найперше, що потрібно зробити, - знеструмити кімнату. Інакше враження струмом при випадковому пошкодженні проводки не уникнути. Демонтуйте розетки та вимикачі, зніміть всі полички та картини, тощо. Щодо меблів – винесіть їх або обмотайте захисною плівкою, закріпивши її скотчем. Можете накрити меблі картоном для додаткового захисту.

Як зняти старі шпалери?

Здається, це справа досить проста. Однак сучасні флізелінові та вінілові шпалери підкидають різні проблеми. Якщо паперові полотна віддираються після невеликої взаємодії з простим шпателем, то просочені листи зняти не так просто. Для цього потрібно змочити їх водою з пульверизатора. Волога просочується під шпон, вимочуючи клей, що підсохнув. На полірування навіть малогабаритного приміщення, без спеціалізованої підготовки, доведеться витратити близько 7-10 годин.

Демонтаж плитки

Власнику квартири, який демонтуватиме стару плитку, доведеться попрацювати над зніманням не тільки самого кахлю, а й шматків засохлого клею. Збивати його можна підручними засобами: стамескою та молотком. Звичайно, можна підготуватися до операції набагато ретельніше, придбавши, наприклад, спеціальну насадку на ударний дриль.

Видалення старої фарби

Попередню фарбу можна зняти кількома способами. Перший -  скребком та будівельним феном. Нагріті шари фарби очищаються буквально після 2-3 рухів шпателем. Другий – спеціалізованими хімічними розчинниками. Змивка старої фарби підходить для алкідних, олійних та інших покриттів. Її наносять на поверхню, витримуючи певний час (залежно від інструкції). Після чого розм’якшений шар фарби знімають шпателем або металевою щіткою. Варто мати на увазі, що працювати з цими речовинами слід у захисному одязі.

Зняття побілки

Позбутися фарбуючих матеріалів, виготовлених з гашеного вапна або карбонату кальцію, можна виключно шляхом залучення таких інструментів:

  • тепла вода, яка наноситься за допомогою пульверизатора;
  • шліфувальна машинка або звичайний брусок з наждачним папером;
  • суміш соди, подрібненого господарського мила та рідини.

Перестрибувати ці етапи не варто, адже, знехтувавши ними, про чисті, гладкі та рівні стіни можна забути.

Усунення серйозних дефектів

Нерідко на поверхнях виявляють великі сколи і тріщини, які, звичайно ж, перешкоджають подальшій роботі. Впоратися з ними можна за допомогою наступних, максимально простих маніпуляцій:

  • Розширюємо скол, збільшуючи його розміри по глибині та ширині, залучаючи молоток, долото чи стамеску.
  • Очищаємо сформоване поглиблення від пилу та залишків попереднього наповнення.
  • Якісно ґрунтуємо виїмку, що утворилася.
  • Наносимо нову шпаклівку і приклеюємо будь-який армуючий компонент, проштовхуючи його всередину.
  • Дочекавшись повного висихання, акуратно шліфуємо отриману рівну, гладку та акуратну площину.

Підбирати ґрунтовку та шпаклівку варто, опираючись на параметри якості, надійності та міцності. Найкращим виробом стане продукція, що реалізується на сайті grico.com.ua.

Що робити зі стінами та чим їх покрити перед фарбуванням: способи вирівнювання

Якщо ви уже зняли старі покриття – вітаємо, ви переходите на наступний етап – вирівнювання поверхні. Варто розуміти, що переходити відразу до нанесення фарби, не вирівнявши стіни, не варто. Тим паче, що наразі є чимало способів та матеріалів, які дозволять відносно доступно позбутися цієї неприємності.

Гіпсокартон

Чудовий варіант для великих, навіть масштабних приміщень. Лакофарбове покриття добре взаємодіє з сухим гіпсом, дозволяючи господареві квартири насолоджуватися ідеально рівними стінами. Правда, варто розуміти, що вся конструкція складається з безлічі листів, що фіксуються, у тому числі за допомогою звичайних напрямних та профілів. Такий модуль забирає чимало простору — до шести сантиметрів з кожного боку кімнати.

Гіпсокартон від провідних виробників, таких як Knauf, Rigips та TechnogipsPro; звичайний, вогнетривкий чи вологостійкий — будь-який різновид можна придбати у Гріко. Ціна та сервіс вас приємно здивують 🙂

Штукатурка

Ще один хороший спосіб, який чудово підходить для проміжної обробки. Штукатурний шар поступово твердне, після чого проходить через процедуру ошкурювання. Щоправда, для того, щоб досягти по-справжньому акуратного ефекту, майстру доведеться якісно попрацювати. Як основні інструменти, крім самої штукатурки, виступають, наприклад, набір маяків, а також склополотно чи склосітка. Останні елементи потрібні для того, щоб запобігти утворенню тріщин.

А асортименті інтернет-магазину Гріко є чимало штукатурок популярних брендів. 

Штукатурка гіпсова Knauf Rotband

Універсальна штукатурка на основі гіпсу з легким наповнювачем і полімерними добавками для легкої та якісної обробки стін і стель всередині приміщень з нормальною вологістю, в тому числі кухні і ванні кімнати.  Матеріал використовується на всіх видах поверхонь.

Підготовка основи та розчину:

Основа повинна бути сухою з температурою не нижче + 5 ° С. Поверхню очистити від бруду, пилу і відшарувань, з бетону видалити залишки опалубних масел. Усунути великі нерівності, металеві елементи захистити від корозії. Забрати вологу з поверхні. Для запобігання нерівномірного схоплювання штукатурного розчину, нанести за допомогою пензля або розпилювача грунтовку Грундерміттель

Висипати Кнауф Родбанд в чисту, холодну воду, щоб матеріал був повністю покритий водою (співвідношення приблизно 1: 0,7) і розмішувати ручним електрозмішувачем на малих обертах до утворення однорідної маси без грудочок, пластичної консистенціі. Не додавати воду або суху суміш під час використання розчинної суміші. Використовувати чисті ємності та інструменти, щоб уникнути скорочення термінів користування розчином.


Штукатурка машинна гіпсова легка Dolina Nidy Alfa

Легка машинна штукатурка для виконання внутрішніх одношарових гіпсових штукатурок у житловому будівництві, громадсько-адміністративних будівлях, готелях, лікарнях, школах тощо. Може наноситися як на стіни, так і на стелі в приміщеннях з нормальною вологістю повітря, у тому числі в кухнях та ванних кімнатах. Підходить для застосування на поверхнях з керамічних елементів, вапняно-піщаної цегли, зі звичайного та пористого бетону. Світла, міцна, високопродуктивна, з підвищеною адгезією.

Поверхня нанесеної штукатурної суміші має однорідний світлий колір, є рівною, гладкою і відповідно твердою, а у зв'язку з цим більш стійкою до впливу факторів, пов'язаних із щоденною експлуатацією приміщень. Є відмінною основою під фарбування, приклеювання шпалер та укладання керамічних облицювальних матеріалівзабезпечує сприятливий мікроклімат у приміщеннях, що позитивно впливає на здоров'я та самопочуття людей.

Шпаклівка

Практично жоден підсумковий етап робіт з правильної підготовки поверхонь стін під фарбування не обходиться без шпаклювання. Перед тим, як розпочати шпаклювання, поверхню треба добряче проґрунтувати. Загалом є кілька видів шпаклівки: цементна, гіпсова та полімерна. Цементна шпаклівка найбільш доступна, але не зовсім пластична. Гіпсова – дуже еластична та швидко твердне. Полімерна – найдорожча в цьому сегменті, зате дуже міцна та добре переносить температурні перепади.

Шпаклівка фінішна Sniezka Acryl-Putz FS20  –  це  готова  шпаклювальна  гладь  найвищої  якості, рекомендована  для  остаточного,  фінішного  вигладжування  поверхні  стін  і  стель.  Її можна наносити вручну і машинним методом.

Шпаклівка полімерна Atlas GTA - це готова маса на основі смоляних в'яжучих, мінеральних наповнювачів та модифікованих добавок. Використовується для виконання гладкої поверхні на стінах і стелях всередині будівель

Шпаклівка гіпсова Knauf Uniflott

Cуха шпаклювальна суміш для внутрішнього застосування на основі високоміцного гіпсу з полімерними добавками. Призначена для заповнення стиків Кнауф-листів (ГКЛ) з напівкруглої кромкою (ПЛУК) без використання армуючої стрічки, стиків листів ГКЛ з іншими видами крайок із застосуванням армуючої стрічки. Шпаклівка н е тріскається і не дає усадки, має високу міцність стиків гіпсокартонних КНАУФ-листів. Вона комфортна в роботі, швидко висихає та легко шліфується. Життєздатність розчину (час роботи) - 45 хв.

Шліфування та ґрунтування

Отже, практично всі попередні заходи закінчені — залишилося лише остаточно зачистити площину, а потім нанести засіб, що зміцнює основу – ґрунтовку. Для якісного шліфування користуйтеся спеціалізованим пристроєм зі знімним абразивним диском. Але підійде і звичайний брусок, з приклеєним на нього наждачним папером з фракцією 240 мм. Придбати і те, й інше, можна у нас на сайті. Проконтролювати ефективність очищення допомагає звичайна лампа, яка є потужним джерелом холодного чи теплого світла. Не забувайте, що в процесі роботи приміщення буде наповнюватися пилом, тож працюйте в захисних окулярах, респіраторі та, бажано, одноразовому будівному костюмі. Як мінімум, вам буде зручніше

Ще один, практично підсумковий етап – це нанесення ґрунтовки. Придбати висококласну ґрунтовку за найприємнішою та максимально демократичною ціною можна на сайті grico.com.ua.

До прикладу, ґрунт Artisan №7 Universal - це глибокопроникна ґрунтовка, призначена для підготування будь-яких мінеральних поверхонь з бетону, цегли, піно- та газобетону, гіпсокартону, цементної штукатурки, азбестоцементу перед оштукатурюванням, шпаклюванням, фарбуванням, наклеюванням керамічної плитки, а також для ґрунтування підлог перед нанесенням самовирівнюючих сумішей, укладанням оздоблювальних підлогових матеріалів зовні та всередині приміщень. Ґрунтовка сприяє зміцненню поверхні, глибоко проникаючи в основу, вирівнює поглинаючу здатність поверхні та покращує адгезію. Скорочує витрати на наступний шар покриття, підвищує експлуатаційні властивості системи оздоблення.

А ось Knauf Tiefengrund Pro - це ґрунтовка  для попередньої обробки основ з метою зміцнення, скріплення будівельного пилу, зниження поглинаючої здатності та покращення адгезії перед нанесенням фінішних покриттів (шпатлівок, фарб, шпалер) перед укладанням керамічної плитки тощо. Використовується для обробки поверхонь гіпсокартонних та гіпсоволокнистих плит; гіпсових, вапняних, гіпсово-вапняних та вапняно-цементних штукатурок, а також шпатлівок; гіпсових пазогребеневих плит; збірних основ підлог із гіпсокартонних, гіпсоволокнистих та цементних плит; гіпсових та цементних стяжок.

Як правильно готувати стіни під фарбування та чим їх обробити при появі грибка

Ви зняли шпалери, а під ними завелося нове життя у вигляді цвілі та грибка? Не хвилюйтеся, з цим теж можна дати раду, адже на нашому сайті є чимало професійних засобів для видалення цвілі. Щодо послідовності дій – дотримуйтеся інструкцій, адже для різних засобів вони різні. До прикладу, засіб для видалення цвілі Dufa Schimmelentferner наносять на пошкоджену поверхню на відстані 10-15 см. При сильному пошкодженні цвіллю обробляють ще кілька разів. Через 20 хвилин після останньої обробки змивають щіткою з великою кількістю води. Висушують. Після висихання продовжують наступні роботи. Засіб справляється з грибком та цвіллю в будинках, саунах, басейнах, тощо. Діє одразу після нанесення. Усуває цвіль, мох та інші біологічні ураження з поверхні плитки, еластичних герметиків, стін, стель, цегляної кладки, дерева, пластика, натурального каменю , тощо. Має дезінфікуючу та профілактичну дію.

Схожу дію має MGF Saniermittel. Засіб усуває цвіль, мох та інші біологічні ураження з поверхні плитки, еластичних герметиків, стін, стель, цегляної кладки, дерева, пластика, натурального каменю, тощо.

Увага! Потрібно стежити за тим, щоб речовина не потрапляло на рослини, тканини, метал. Випадкові бризки відразу ретельно змити водою. На керамічних плитках, які мають ушкодження, можливі зміни кольору.

Висновок

Порядок робіт, а також технологія підготовки та ремонту стін під фарбування багато в чому залежить від базових характеристик приміщення. Ідеальний варіант — рівні та оштукатурені стіни, без будь-яких відколів, вибоїн, подряпин та цвілі. Однак взаємодіяти з такими площинами, як правило, доводиться лише у новобудовах. У всіх інших будинках майбутня робота з нанесення лакофарбових покриттів включає цілу низку підготовчих етапів, ігнорування яких напряму вплине на результат.