Магія кольору: як правильно підібрати тон фарби для інтер’єру

19 липня 2019

arrow_backназад

Перед тим, як розпочати вдома ремонт, варто дати, в першу чергу, собі відповіді на низку запитань: які кольори і кольорові поєднання хотілося би використати, що для будинку є найбільш прийнятним, зважаючи на габарити, як ви житимете в оселі, де переважає певний колір.

Власне, кожна людина постійно відчуває на собі вплив того чи іншого кольору. Кожен з них щось символізує, з чимось асоціюється. І дія на психіку може бути як позитивною, якщо кольори у квартирі чи будинку підібрані «з розумом», так і негативною. Тому без психології кольору тут не обійтися. Це допоможе вам зробити правильний вибір кольорового оздоблення житла.

Особливості кольорів

Всім знайома фраза – «Чому Пінгвіни Живуть Зимою Без Своїх Фантазій» (рос. варіант: «Каждый Охотник Желает Знать Где Сидит Фазан») – це перелік семи хроматичних кольорів. Білий, сірий і чорний – ахроматичні, або ж «безколірні».

Червоний колір збуджує, дає заряд енергії, сміливості, підвищує працездатність. Та, водночас. Підвищує рівень агресії. У багатьох народів цей колір асоціюється з розкішшю. Це найяскравіший колір. Втім, його тривалий вплив втомлює.

Помаранчевий колір викликає відчуття тепла, створює життєрадісний, піднесений настрій, розковує, налаштовує на контакт, відкритість; оживляє. Підвищує апетит. Тимчасовий вплив помаранчевого добре впливає на працездатність.

Жовтий колір створює враження природності, сонячного освітлення, зачаровує спокоєм та м’якістю. Розковує, бадьорить, сприяє створенню гарного настрою. Жовтий руйнує обмеження, скорочує відстані та наближує предмети. У Китаї, наприклад, жовтий колір символізує могутність. Об’єкти жовтого кольору добре відбивають світло та загострюють увагу. Тимчасовий вплив жовтого підвищує працездатність. Втім, він може і дратувати: це залежить від конкретного відтінку.

Зелений – колір пасивності та спокою, природньої мудрості, надії – асоціюється зі світлом та життям, адже він лідирує у природі. Він розслаблює, заспокоює очі і душу та підвищує працездатність.

Блакитний колір дає відчуття безмежності простору, розширеної перспективи. Цей колір створює відчуття ясності, дружелюбності, налаштовує на мрійливість та безтурботність. Хоча блакитний – колір активності думки та фантазії, він сприяє пониженню фізичної та емоційної напруги. В Стародавній Греції його вважали символом цнотливості та благочестя. Це найбільш холодний та далекий колір, викликає відчуття прохолоди. Розмиває та віддалює обриси предметів.

Синій – найбільш «авторитетний» серед решти кольорів, за даними статистики. Він його впливу виникає бажання споглядати та роздумувати, він спрямовує в глибину, дає внутрішню впевненість. Понижує працездатність.

Коричневий – колір, що викликає відчуття тепла, наближення до землі, сприяє заспокоєнню, підвищує рівень сконцентрованості, сприяє розміреній праці.

Фіолетовий – глибокий, магічний колір, незрозумілий, сильно впливає на душу. Призводить до пониження активності, до виникнення почуття тривоги, неявно вираженого збудження. Навіть короткочасний вплив фіолетового знижує працездатність.

Чорний – найбільш важкий і концентрований колір. Він не відбиває світла і викликає відчуття песимізму, стискання, темноти. Цей колір різко знижує працездатність та настрій.

Сірий – найбільш нейтральний колір. Хоч він і може викликати почуття одноманітності і нудьги, все ж, він практичний – має багато відтінків, є гарним тлом.

Білий – протилежність чорного. Створює враження скромності та простоти, асоціюється зі здоров’ям та бадьорістю. Білий – символ чистоти і свіжості. Добре впливає на працездатність.

Нейтральний білий, як і сірий, є чудовим тлом. Колір легко оживити різноманітними кольоровими акцентами.

Як «розсунути» стіни без ремонту

Звісно, при виборі кольорів, не варто керуватися лише емоціями. Завжди потрібно пам’ятати: кольорове оздоблення залежить, в першу чергу, від функціонального призначення приміщення, його освітлення, площі, висоти.

Підбором кольору можна візуально зменшити чи збільшити приміщення. Наприклад, жовтий, помаранчевий, темно-синій і коричневий зменшують приміщення. Холодні кольори – блакитний, сірий, блідо-зелений – викликають відчуття великого простору. А якщо кімната вузька і довга, то в довжину стіни краще пофарбувати у світлі кольори, а в ширину – в темніші. В результаті приміщення здаватиметься нижчим і меншим.

Кольором можна компенсувати нестачу тепла у приміщенні. Жовтий, помаранчевий, червоний – це теплі, активні кольори. Вони чудово підходять для фарбування тих кімнат, де вікна виходять на тіньовий бік. Пофарбовані приміщення здаватимуться світлішими і теплішими. У приміщеннях, з вікнами на південь, у кольорах повинні переважати синій, зелений та інші близькі до них кольори.

Акцентна стіна зробить інтер’єр живішим, а зелений колір додасть свіжості.

Сприйняття пропорцій і розмірів приміщень також залежить від присутніх в інтер’єрі кольорів. Темні стіни давлять, світлі – створюють враження свободи і простору.

Пропорції приміщення залежить від малюнка, фактури і способів застосування оздоблювальних матеріалів та штучного освітлення. Наявність у кімнаті декоративних тканин з малюнком (меблі, штори тощо) вимагає гладких стін. Приміщення здаватиметься вишим, якщо колір довести до стелі. Той же ефект буде, якщо використати шпалери з вертикальними лініями.

Вибір кольору залежить від степені освітлення кімнати. Наприклад, кімнати зі слабким освітленням (коридори, прихожі) стіни не радять фарбувати в білий колір, адже за поганого освітлення вони здаватимуться тусклими і брудними.

Правильне поєднання кольорів

Кольори, розташовані один навпроти одного, найкраще поєднуються одне з одним. Те ж стосується і відтінків.

Колір стін також повинен поєднуватися з меблями. До прикладу, якщо колір меблів жовтуватий, для оздоблення стін найкраще вибрати сірий, блакитний та зелений кольори.

Дубові меблі можна встановлювати у приміщеннях, де в інтер’єрі використано оливковий чи темно-зелений колір.

Червоне дерево чудово гармоніює з жовтим і сірим кольором стін. Меблі «під горіх», тобто коричневі, поєднуються з бежевими, оливковими, сірими чи жовтими стінами.

Але найкраще - довірити роботу з підбору кольору професіоналам Центру комплектації об’єктів будівництва Grico. Там вам підберуть і фарбу, і решту будівельних матеріалів, ще й кількість розрахують.