Травертин, мармур і граніт: особливості порід

02 березня 2021

arrow_backназад

Природний декоративний камінь в інтер’єрі та екстер’єрі – це надійно, практично та надзвичайно стильно. А ще – це показник бездоганного смаку господаря. Втім, як же зрозуміти, який камінь потрібен, і які особливості має, до прикладу, мармур, граніт та травертин? Спробуємо розібратися.

Травертин: камінь з багатовіковою історією

Травертин – легка і пориста гірська порода з верхніх шарів земної кори. Це проміжна ланка на етапі утворення мармуру з вапняку. Травертин містить у собі, переважно, сіль бікарбонату кальцію, яка, внаслідок хімічних реакцій, осідає з підземних вод. Під впливом високого тиску і температур осад ущільнюється, перетворюючись у камінь.

Фізичні властивості травертину дуже залежать від родовища. Камінь, що утворився у стоячих підземних водоймах, відрізняється високою щільністю. Такий травертин характеризуються стійкістю до зовнішніх впливів. Породи з родовищ з проточною водою (підземними річками або водоспадами) - пористі і досить крихкі.

Особливість травертину – фактура і колір. Від ніжно-рожевого з перламутровим відтінком до темно-коричневого, майже чорного, яскраво червоного та помаранчевого. Цікаво, що щільність каменю можна визначити по кольору. Часто світлий травертин (Чернівці, Львів чи Івано-Франківськ – купити травертин можна з будь-якого куточку України) досить пористий.

І, найголовніше, – травертин екологічно чистий. Тобто не завдає найменшої шкоди здоров'ю людини, він абсолютно нешкідливий для дітей і тварин. Може бути присутнім в приміщенні в будь-яких кількостях, не виділяє ніяких шкідливих речовин. Саме безпечність дозволяє матеріалу обійти за останні роки за популярністю багато сучасних матеріалів.

Основні переваги:

  • Вологостійкість. Через пори на поверхні волога не просочується та не руйнує матеріал зсередини.
  • Стійкість до будь-яких температурних показників і їх перепадів.
  • Міцність. Цікаво, що при взаємодії з повітрям, травертин ущільнюється. Саме це і пояснює той факт, що побудовані з цього матеріалу будівлі ще смотні років тому стоять і досі. 
  • Практичність. Поверхня після обробки не слизька.
  • Легкість обробки, що теж впливає на зменшення вартості будівельного об'єкта.
  • Естетичність.
  • Вогнестійкість. Крім того, поверхні, оздоблені травертином, не гниють і не покриваються іржею.
  • Високі тепло і звукоізоляційні показники - пори всередині каменю знижують при проходженні інтенсивність звуку і не перешкоджають проходженню тепла або холоду.

Наприклад, пористий травертин Іліон від Silver Stone створить неповторний ефект глибини та завжди нагадає про море. А ось легке плетіння травертину Танаїс ніжного молочно-коричневого відтінку не перевантажить простір, розставивши при цьому акценти. Щодо каменю насичених темних відтінків – він досить часто щільний і за якістю нагадує мармур.

Мармур: сяючий камінь з дивовижними властивостями

Чому «сяючий»? А тому, що «мармур» з латинської перекладається як «блискучий камінь». Це осадова гірська порода з кристалічною структурою, що утворилася в результаті перекристалізації доломіту і вапняку. Мармур містить 56% оксиду кальцію (CaO) і 44% вуглекислого газу (CO2). Крім того, у складі цієї породи можуть бути домішки й інших мінералів:

  • Піриту
  • Гематиту
  • Польового шпату
  • Хальцедону
  • Лимоніту
  • Кварцу

Часто вони впливають на колір і візерунок мармуру. Наприклад, піроксени і амфіболи надають зеленого відтінку, епідот, сфен – жовтого. А чорний і сірий мармур (текстура може бути найрізноманітнішою) утворюються за наявності тонкого шару графіту. Синій – дуже рідкісний вид мармуру з концентратом блакитного діопсиду. А ось коричневий – наслідок наявності в товщі породи лимоніту і марганцю.

Мармур легкий в обробці завдяки невеликій щільності і високої пластичності. Стійка внутрішня структура гарантує, що при обробці (механічному впливі) не утворюватимуться сколи та тріщини. Мармур не боїться морозу, тому що має низький показник водопоглинання, він хімічно нейтральний, стійко переносить вплив багатьох агресивних речовин. А  нагріваючись, не виділяє токсини, а також не впливає на радіаційний фон.

Жоден камінь не має настільки впізнаваної текстури, як мармур. Чернівці віднині теж можуть насолоджуватися всім багатством кольорів та фактур мармуру у декор-центрі «Bello Muro», що на проспекті Незалежності, 90. Купити мармур тут можна по доступній ціні.

Надійний, як граніт

Граніт – це вулканічна гірська порода, що утворилася в результаті повільного вистигання та, з часом, закам’яніння магми. Є комбінацією різних мінералів: польового шпату (60-65%), кварцу (20-30%), слюди. Завдяки цим мінералам, граніт (Чернівці пропонують широкий вибір) має міцну структуру та відносно широку кольорову гамму. Він може бути сірим, чорним, темно-червоним і рідше зеленим або голубувато-сірим. Від чого це залежить? Від мінерального складу граніту. Особливо сильно впливає на декоративність граніту колір польового шпату.

А як же червоний граніт? В його мінеральний склад входить яскраво-червоний або рожевий польовий шпат. Вони зустрічаються у всіх частинах світу. Забарвлення польовому шпату надають дрібні кристали гематиту (оксид заліза), або червоного залізняку, рівномірно розсіяні по всьому кристалу польового шпату. Фарбувальні здатності гематиту досить значні. Польовий шпат стане насиченого червоног окольору вже тоді, коли у його складі буде лише 0,7-1,0% гематиту. Рожеве забарвлення гранітний польовий шпат набуває тоді, коли вміст гематиту не перевищує 0,3-0,4%. Отже, червоний колір граніту - це результат складних і не завжди звичайних процесів.

Але граніт не лише красивий, але і міцний камінь. За розмірами зерен розрізняють граніти дрібно-, середньо- і крупнозернисті. 

Свого часу, найкращим будівельним матеріалом, здатним протистояти несприятливим зовнішнім факторам, зберігати комфортний клімат у приміщенні, тощо вважали саме граніт. Ціна каменю залежала від низки факторів: розміру, обробки. Граніт і в давнину, і нині використовують для оздоблення підлог, сходів, кухонь та ванних кімнат, камінів. Це найбільш функціональний і естетичний матеріал, який можна використовувати як всередині, так і зовні приміщень.

Де купити декоративний натуральний камінь у Чернівцях?

Декоративний природний камінь віднині не розкіш. Він став значно доступнішим, аніж сотні років тому. І аби оздобити власну оселю травертином чи мармуром, не обов’язково продавати всі нажиті статки і їхати за ним за тридев’ять земель. Для цього навіть не обов’язково жити в Чернівцях. Це можна зробити онлайн тут: https://grico.com.ua/dekorativnij-kamin/

Втім, якщо ж ви бажаєте на власні очі переконатися у багатстві відтінків травертину, відчути на дотик мармур та переконатися у міцності граніту – завітайте за адресами:

Пр. Незалежності, 90, декор-центр «Bello Muro» (facebook, instagram)

Вул. Миколаївська, 40, ТОВ «Grico»  (facebookinstagram)

Телефонуйте:

+380 50 28 79 213
+380 98 48 56 873
+380 66 00 99 888