Каталог товарів

Замовити дзвінок

location_on

Чернівці

keyboard_arrow_down

Як побудувати будинок: проектування та архітектурні рішення

30 червня 2022

arrow_backназад

Поради від забудовників з досвідом щодо проектування та архітектурних рішень для оселі

Нещодавно ми розпочали цикл публікацій-порад від забудовників з досвідом про те, як звести будинок. 

Ці рекомендації – свого роду роздуми забудовників про те, яких помилок вони б не припустилися, якби довелося знову зводити будинок, та про те, що б залюбки втілити у новій оселі. Тема нової статті –  проектування. Тому читайте, зберігайте та поширюйте.

Загальні поради

  1. Не розпочинав би будівництво без повного проєкту. Все-таки основа – грамотний проєкт. Повний проєкт, з усіма інженерними комунікаціями, їх введенням у будинок, нішами під них (для щитків, колекторів) тощо. Але це розумієш пізно. Маючи при будівництві першого будинку непоганий проект на загальнобуд (з конструктивом, детальними промальовуваннями вузлів, повним проєктом даху тощо), все ж таки не став би при повторному будівництві починати без проекту з опрацьованими розділами електрики, ОВК, сходами, рівнями підлог, розрахунками на теплу підлогу та розкладки кабелів.
  2. Не починав би заливати фундамент без проєкту з сантехніки (я замовив лише конструктив), думав, інженерку замовлятиму безпосередньо у виконавців. Де закладати гільзи? На якій висоті? Який діаметр? В результаті заклали як зуміли, але, думаю, без перфоратора при прокладанні каналізації не обійтися.
  3. При проектуванні детальніше розставляв би меблі тощо. Кухня виявилася недостатньою, щоб поставити стіл і зробити острівець посередині, а все можна було б зробити за рахунок розтяжки будинку на 1 м (всього). Збирався ставити більярд, а стіни в кімнаті вузькі. Коротше, не економив би на проектуванні — порівняно з рештою витрат — це копійки.
  4. Перевіряйте ще раз. Якщо ви не сильні у кресленнях та конструктиві, знайдіть ще одного авторитетного, але незацікавленого конструктора, який перегляне ваш проект. У нашому випадку у фундаменті виявилося рівно в 4 рази більше арматури, ніж це необхідно. І багато ще багато сюрпризів.

Архітектурні рішення

Загальні

  1. Що простіше планування будинку, то простіше і дешевше його будувати і менше буде помилок.
  2. Перший поверх планувала б відкриті простори холу-кухні-їдальні-вітальні. Цілком неповторне відчуття простору.
  3. Не будував би повний другий поверх із бетонним перекриттям, робив би мансарду.

Площа будинку

  1. Розраховував би розміри кімнат і будинку лише з реального життя своєї сім'ї. Тобто, якщо сім'я з 4 осіб живе у 2-3 кімнатній квартирі 50-70 кв.м., але цього вже обмаль, то будинок у 120-150 кв.м. — більш ніж достатньо. А коли 240 кв.м., то вже трохи забагато і замість власника будинку стаєш його обслугою.

Світло в будинку

  1. Кімнати, в яких проводиться 80% часу, повинні бути з сонячного боку.
  2. Північна та східна сторона влітку найкомфортніші. У південні та південно-західні кімнати майже не заходили, спекотно там.
  3. Більшість вікон не так на захід і схід. 4 досить спекотні літа, а кондиціонери не знадобилися.

Висота стелі

  1. Зробив би стелі на 1-му поверсі вище — не 2,90, а хоча б 3,20. А в цоколі, який дуже мені подобається – не 2,55, а 2,80.
  2. У жодному разі не повторив помилки низьких стель 2,70 м — 3м як мінімум.

Вхідна група

  1. Обов'язково відразу врахував би, що потрібні вхідні тамбури (холи будь-якого розміру, що влаштовує вас особисто) на всі двері, що виходять з будинку. І ще — передпокій (тамбур) має бути опалювальним і великим. У знайомих «холодний» — використовується лише влітку, узимку всі роздягаються у будинку. Ще, щоб місце вистачало для коляски/сумки тощо.
  2. Основний вхід зробив би «утопленим» у коробку на загальному фундаменті. Ганок завжди будь-якої пори року сухий, нанесений взимку сніг швидко тане від тепла фундаменту. Немає необхідності у підігріві.
  3. Декілька вхідних дверей. Чорновий вхід в ідеалі в котельню, до підсобного приміщення, щоб не тягати брудні чи габаритні вантажі, інструменти через парадний вхід та передпокій. Як варіант – вхід через гараж (якщо він є у проекті).
  4. Обов'язково зробив би вихід на терасу з вітальні чи кухні.

Цокольний поверх

  1. Не будував би повний цоколь, а зробив би фундамент-плиту з частково збудованим підвалом.
  2. З приводу цокольного поверху, більярдну, бібліотеку, кінозал там краще не розміщувати. Ну не висидите ви 2 години у підвалі, це на мізки тисне і дихати там важко, адже бетонні стіни і ніяка вентиляція не допоможе. Для технічних приміщень, згодна, непогано котельня, комора, пральна, але, як показує практика, всі мої знайомі мучаться з підвалами — постійно десь десь підтікає… 
  3. І знову ж таки питання фінансів — підвал це не зайва площа за невеликі гроші, а це неповноцінна площа за ваші повноцінні гроші.
  4. Не рекомендую робити цокольний поверх – гроші у землю.
  5. Зробив би у монолітному цоколі невеликий льох, у котельні.
  6. У наступному підвалі обов'язково зроблю приямок, у який можна буде опустити насос і викачати воду.

Сходи

  1. Плануйте нормальні сходи, якщо не вмієте, то залишайте під них близько 6 м. кв., потім простіше шафку/коморку зайву прилаштувати чим «задом» спускатися все життя.

КУХНЯ

  1. Робив би кухню 25 м².
  2. Обов'язково зробити на кухні комору 3-4 м². А в самій коморі полиці, полички і що більше – то краще. Тоді меблі на кухні можна робити більш дизайнерськими і не переживати, що щось не поміститися. Консервація, овочі, побутова хімія, відро зі шваброю, кухонний комбайн, пароварка та інша мобільна техніка зберігається там — наче й поряд за два кроки, а нічого не захаращує на кухні. Під рукою лише те, що потрібно практично щодня.
  3. Не менш важливо продумати на кухні розетки. Що їх більше біля робочих поверхонь – то краще. Ми проектували будинок давно і про розетки не думали. Так, вихід знайти можна – подовжувач рятує. Але це не дуже зручно, особливо, коли його доводиться тягнути через всю кухню. А розетки – це зручно і охайно.
  4. Якщо ви часто готуєте – робіть кухню достатньо великою, подумайте про розташування необхідного кухонного начиння. Навіть півметра можуть кардинально змінити планування.

Санвузли

  1. На кожному поверсі санвузол є обов'язковим. Після нічного падіння на правильних сходах тверезої дружини рекомендую всім.
  2. Душова у господарській спальні — категорична рекомендація.
  3. Передбачила б на першому поверсі повноцінний санвузол із ванною або душем, досить великий.

Гардеробна

  1. Подумала б про необхідність вбиральні ще на етапі вибору проекту. Просто НЕ ПОДУМАЛА, тепер треба ліпити, куди влізе.
  2. Якщо будинок не одноповерховий, то вбиральню на першому поверсі. Реально набридає ходити щоразу на другий поверх переодягатися.
  3. Даремно зробили маленьку вбиральню, щоб більше місця залишилося в кімнаті. Ці півметра — метр кімнату не врятують, а коли вбиральня заб'ється битком — іншу не збудуєш.
  4. Прямо біля входу зробила б велику вбиральню, а не шафу-купе або просто меблі, дуже не вистачає її взимку біля входу. Жінки зрозуміють, коли під ці чобітки краще одягнути іншу шубку, а вона в вбиральні — не біля дверей… Доводиться бігти за нею.
  5. Тобто гардеробну: Робити. На першому поверсі. Біля входу. Досить велику.

Житлова кімната на 1-й поверх

  1. Заплануйте хоча б одну маленьку спальню на першому поверсі.
  2. На першому поверсі обов'язково планувала б невелику житлову кімнату або кабінет. Ой як треба! Хоч 10 метрів!
  3. Я кляну себе, що не зробив зайвої кімнати окрім зали та кухні на першому поверсі. На другому кімнаті купа, але всій сім'ї ліньки ходити верх і вниз. Всі роздягаються внизу, і гладити речі любимо під телевізор внизу, так що постійний бардак. Вирішив переробити гараж у кімнату. Загалом гараж всередині будинку зайва витрата місця.

Підсобні приміщення

  1. Продумайте де зберігати швабу, віник та пилосос у зібраному вигляді.
  2. Обов'язково у будинку передбачив кілька (3-4) маленьких комор. Сьогодні 2, крім гаража)), реально не вистачає.
  3. Зробив би одразу окреме приміщення для пральні/сушарки.
  4. Обов'язково повторю рішення з білизною — у стіні діра за принципом каміна — димоходу і так з кожного поверху (ванної або вбиральні) скидається білизна прямо в кімнату для прання. Не треба нічого тягати. «Білизна шахта» називається. Роблять шахту з металу або пластикових труб, головне, щоб усередині ніяких шурупів не було.
  5. Технічний умивальник у технічному приміщенні, ближче до чорнового входу. Дуже актуальна тема для приватного будинку.