Як звести будинок, не наступаючи на граблі: практичні поради

20 червня 2022

arrow_backназад

Цінні поради від забудовників, які полегшать процес будівництва

Мережею шириться чимало порад від людей про те, як побудувати будинок. 

Як правило, всі ці поради дуже «розкидані». А справді цінну інформацію доводиться шукати, як голку в копиці сіна. Не кажучи уже про те, щоб її структурувати.

І для того, щоб спростити передачу досвіду від досвідчених забудовників до початківців, ми зібрали, відредагували та структурували за розділами окремі поради, які будемо публікувати на сайті grico.com.ua.

Ці рекомендації – свого роду роздуми забудовників про те, яких помилок вони б не припустилися, якби довелося знову зводити будинок, та про те, що б залюбки втілити у новій оселі. Тому читайте, зберігайте та поширюйте.

Що слід розуміти

  • наведені поради – не істина в останній інстанції. Це суб'єктивні точки зору людей на незручності, що виникли в них або, навпаки, на вдалі рішення;
  • у всіх забудовників різні ситуації та індивідуальні уподобання. Тому приміряйте чужий досвід і робіть власні висновки;
  • на деякі питання представлені протилежні погляди, що не виключає їх цінності.

Важливо!

Під час будівництва завжди актуальним є один пункт: думати, думати і ще раз думати. Хоча, звісно, все продумати неможливо. Висновок: по закінченню будівництва не варто акцентувати увагу на тому, про що ви «не додумали». Просто радійте життю :) 

Як звести будинок: вибір земельної ділянки

Віддаленість

  1. Ніколи не купив би ділянку під будівництво за 50 км від міста — це досить далеко… Краще пошукати хоч і меншу за розміром, але неподалік від міста.

Рельєф

  1. Не купував би ділянку з перепадом на схилі пагорба. На підпірні стінки та інше потрібні чималі суми. Планування ділянки перетворюється на тривалий і вартісний процес.
  2. Не будував би на схилі. Вже пізно, звичайно, адже купив ділянку і вліз у будівництво. Але якби знав, у що мені обійдуться рішення щодо фундаменту… то, певно, відмовився б на користь рівної ділянки.
  3. Дізналася б рівень ґрунтових вод перед придбанням ділянки під будівництво будинку.

Наявність комунікацій

  1. Бажано купувати ділянку відразу з комунікаціями, — мені протягнути світло і газ обійшлося в дуже пристойну суму.
  2. Газифікація «наступного року» для нас обернулася газифікацією через 10 років.
  3. Не вибирала б ділянку для забудови «просто в полі» — електрику, газ, воду, охорону — це все те, що довелося робити самому і за власний кошт. Ще попереду прибирання дороги взимку, вивіз сміття, ремонт неполадок. Приходжу до висновку, що ділянка у котеджному селищі знімає більшість озвучених проблем.
  4. Обо’язково треба перевіряти всі документи на будинок. 
  5. Окрім світла та газу, перед покупкою уточнила б, на якій глибині залягає вода. У нас виявилося, що свердловину треба бурити щонайменше на 95 м = 8 тис. у.о.

Сусіди

  1. Я б перед покупкою будинку в селі сходила до сільської ради та поговорила з дільничним. Також варто обійти всіх сусідів.
  2. Проблеми із сусідами можуть траплятися всюди. На дачі, в котеджному містечку, квартирі, тощо. Скрізь неадекватів вистачає. Немає гарантії, що ваш сусід у котеджному містечку не влаштує вам «веселе» життя. Коли читала поради щодо вибору квартири і не тільки, якось дивував пункт «познайомтеся з сусідами, розпитуйте у мешканців думку про мешканців неподалік вашої потенційної квартири». Завжди думала: ну що за маячня. А тепер переконана, що розпочинати вибір квартири чи ділянки треба якраз зі знайомства із сусідами.

Різне

  1. Не брали б ділянку під будівництво будинку з недобудованим фундаментом — додаткові витрати на його посилення/зміцнення/доведення до пуття. Крім того, це суттєво обмежило вибір проекту для будинку.
  2. А я б ніколи не стала купувати ділянку взимку чи напровесні. Тільки коли сніг зійде і буде видно все, що він приховував.
  3. Не купила б будинок, не поговоривши з сусідами про місцеві особливості. Коли купили, виявилося, що багато змій і ходиш ділянкою як мінним полем.

Як звести будинок: Перед початком робіт

Прийняття рішення про будівництво

  1. Не раджу перебудовувати стару радянську споруду, будинок. Краще замовити бульдозер, і побудувати новий — швидше і дешевше. Або як варіант — продати старий, і придбати за ці гроші ділянку!
  2. Не будуйте добротного «палацу» серед нетрів. Такий будинок потім дуже важко продати.
  3. Розраховуйте, що житимете в будинку ви, а не діти чи онуки. У них своє життя, у вас — своє.
  4. Не купував би будинок, що будувався на продаж. За допомогою підрахунку розеток по оселі можна вирахувати «будинок на продаж»: у кожній кімнаті по 1 розетці навіть після чистового оздоблення.

Попереднє ознайомлення з темою

  1. Сам не будівельник, але багато читаю, у тому числі форумів, одразу бачу помилки будівельників.
  2. Не почну будівництво, не пропрацювавши чужих помилок.

Фінансування

  1. Одна з найголовніших порад: ніколи не починайте довгобуд. Якщо грошей немає – будуйте економніший варіант. Адже треба жити, а не будувати! Накопичите грошей — збудуйте собі палац!
  2. Не починав би будівництво, не маючи в кишені 200-250% від початкового кошторису.
  3. Адекватно оцініть вартість оздобленнята інженерії ще на етапі фундаменту. Тому що коробка, фундамент, покрівля — це дитячий белькіт, порівняно з бюджетом на оздоблення та інженерію.

Планування ділянки

  1. Не починав би що-небудь до планування рельєфу грейдером і продумування водовідведення/дренажу, підпірних стін тощо.
  2. Виділив би кілька місць для будсміття, і ретельно стежив би, щоб ніхто не викидав сміття будь-де.
  3. Зараз при плануванні газону періодично в найнесподіваніших місцях виколупую биту цеглу, обрізки пластикових труб тощо.
  4. Перед початком будь-яких робіт варто обгородити всі цінні для нас дерева та кущі на ділянці! Інакше вони можуть дуже постраждати.
     

Про те, як спілкуватися з підрядниками — читайте у наступній публікації :)